یک ماه پیش تصمیم داشتم سفری آغاز کنم مجازی! برای دیدن آثار معماری و مطالعه آن ها. کم کم شرایط فراهم شده تا این سفر را آغاز کنم با آنکه این مطالعه کردن نیاز به تبحر و برداشت های واقعی دارد و این حقیر هنوز به این مرحله نرسیده ام اما گویند بسیار سفر باید تا پخته شود خامی! با معرفی یک کتاب که ۱۰۰۰ بنای معماری ساخته یا طرح شده در اروپا را به تصویر کشیده است این سفر را آغاز می کنم. این پست ها شبیه به هم خواهند بود و نوع ارائه آن ها به این نحوه می باشد:

۱ یک چارت یا دید کلی از بنا به صورت یک تصویر جانبی که در سمت راست مشاهده می کنید. این باعث خواهد شد که شما با بنا به صورت سریع آشنا شوید واگر برای شما کاربری و آگاهی خاصی ارائه کند ادامه مطلب را دنبال خواهید کرد در غیر اینصورت رد خواهید شد.

۲ یک توضیح ساده که نویسنده آن خود معمار یا یک منبع مهم خواهد بود به صورت لاتین و ترجمه شده (البته امیدوارم در امر خیر ترجمه کمک حال زیادی داشته باشم)

۳ یک برداشت و نتیجه گیری که این بخش مشتمل بر نتیجه گیری این حقیر و نتیجه های شما!

۴ فایل های جانبی که متشکل از پلان ها و نماها و برش ها و تصاویر داخلی و خارجی از بنا

۵ و هر بخش دیگری که مهم باشد …

یک توضیح ساده:

با آنکه زحمت زیادی در نوشتن و ارائه کردن می کشم بر خلاف بعضی ها مشتاق نشر هر مطلب معماری به صورت درست و دقیق و واقعی هستم! و بر خلاف بعضی ها هیچ پسوورد و اسم نویسی و تبلیغات زشت و بدرد نخور ندارم، برداشت مطالب سه خط و ارائه آن در هر وبلاگ واقعا معماری آزاد است و نترسید هیچ دعا و نفرینی دامنگیر شما نخواهد بود منتهی اگر برخی از دوستان واقعا وقت دارند، حوصله دارند، شرایطشان فراهم هست من مشتاق به همکاری با آن ها هستم. زیاد سخت نیست یا چند خط بنویسید یا چند خط ترجمه کنید یا چند کار معرفی بفرمائید همین.

IT university of Copenhagen

The IT University is arranged around a large central atrium. In the atrium space a number of group and meeting rooms, designed as corbelled boxes, are placed in a dynamic composition – like extracted drawers of various sizes.

By changing back projections on the meeting boxes, a digital art installation by the American artist John Maeda creates a dynamic and interactive visual composition in the atrium.
The ground floor comprises the common facilities; lecture halls, students’ café, canteen and library. All research and teaching areas are located on the upper floors. Teaching facilities in open study areas surrounding the atrium and research departments in the calmer zones at both ends of the building.

دانشگاه آی تی شهر کپنهاگ دانمارک

آن طور که در توضیحات منتشر شده توسط سایت رسمی شرکت آقای لارسن (Larsen) هم مطالعه می فرمائید این دانشگاه یک مشخصه خاصی دارد و آن وجود برخی اتاق ها برای حضور دانشجویان به صورت گروهی در راستای انجام فعالیت ها، نقدها، تبادل نظرهای دسته جمعی می باشد که در اصطلاح meeting box گفته می شود یا در اصطلاح ساختاری corbel همان پیش آمدگی ها. کاربری طبقات تعریف شده است طبقه همکف مختص فضاهایی که خواهان و مراجعه کنندگان زیادی دارد مثل کتابخانه، کافه یا همان بوفه پفک فروشی خودمان، سالن سخنرانی و غذا خوری یا همان سلف! این ساختمان شش طبقه، چهار طبقه با کاربری های نزدیک به هم دارد شامل کلاس های آموزشی، پژوهشگاه ها، لابراتورها و بخش های مربوط به مدیریت و اساتید. نما کاملا شفاف آغشته به استیل فولاد و سایت نزدیک یک رودخانه و این طرح از دو ساختمان که وسط آن ها یک آتریوم یا همان فضای وسیع که از هر طبقه دیده می شود، قرار دارد.

برخی از برداشت هایی که از این بنا کردم: عالم یک جامعه باید یک فرد شفاف باشد یک فردی که عاری از هر گونه پوشیدگی و ابهام و شیشه روی تن یک بنایی که کاربری آموزشی دارد می تواند تداعی این امر باشد! این اتاقک های خارج شده از پوسته داخلی نشانه هایی از فوران های عالمانه است این احجام خارج شده نماینده یک جهش در جامعه اندیشمند و با سواد است که به نوعی می خواهند خود را راهبر راه جویان قرار دهند. انعکاس بنا در رودخانه نزدیک یک انعکاس با معنی است هر چقدر بر سواد خود بیافزاییم به همان اندازه بر شخصیت خود افزوده ایم این یک شرط قطعی نیست. در بناهای آموزشی فقط یک چیز باید مهم باشد و آن وسیع بودن و وسیع بودن!

این ساختمان از سال ۲۰۰۱ شروع شده و در سال ۲۰۰۴ اتمام یافته است. تیم طراحی ان توسط آقای Henning Larsen مدیریت شده است، کارفرمای این پروژه مرکز تحقیقات بین المللی دانمارک می باشد. لطفا غلط های املایی، ساختاری، برداشت های اشتباه را گوشزد کرده و برای داشتن تصاویر و پلان ها و برش های این مجموعه روی آیکن زیر کلیک بفرمائید.


    toolfa

  • برچسب ها: آموزشی،