لطفا صبر کنید تا تمام عکس ها بارگذاری شوند.

یک توضیح اولیه

Truffle بله نام یک نوع قارچ (چیزی شبیه به شلغم یا مثلا ترپ و سیب زمینی خودمان) طبیعت این قارچ پنهان شدنش در همان طبیعت هست و تا آنجایی که خواندم این نوع گیاه زیر زمین رشد کرده و آن را با استفاده از شامه قوی سگ، کشت می کنند! البته گویا جدیدا این گیاه یا این قارچ را از وحشی به اهلی بودن مهیا ساختن! و اما معماری. آقای آنتوان گارسیا(آپریل) آنقدر به اورگانیک بودن توجه کرده است که طفلک رایت در گور خود حتما لرزیده! آن طور که اشاره شد این قارچ در طبیعت به صورت پنهانی و زیر خاک رشد می کند با محیط خود همگن است و شما درست نمی توانید تشخیص بدید که این قارچ سنگ است یا یک گیاه خوشمزه!(واخ واخ) این طرح ۲۵ متر مربع مساحت داشته و در Costa da Morte واقع در کشور اسپانیا اجرا شده است نام اصلی پروژه The Truffle بوده و جالب اینکه این طرح ۴ سال زمان برده است یعنی از سال ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۰ .

روش انجام کار

زمین را کنده اند(یا یک تپه مصنوعی ساخته اند) یک قالب داخلی از جنس علف یا گیاه های خشک شده طبیعی و یک قالب خارجی همان دیواره های گودال طرح کرده و بعد از آن بتن(ملات) را بعنوان ماده پر کننده به این چاله کنده شده(اطراف قالب علفی) تزریق کرده اند! (ولی در تصاویر گویای این موضوع هست که چاله نکنده اند بلکه یک تپه ای درست کردند که درون آن خالی است!) تا اینکه بعد از مرحله بتن ریزی منتظر خودگیری بتن( به قول این بچه های عمرانی دوره ۲۸ روزه) یک عدد گوساله می شود حلال مشکلات! بیچاره این گوساله طلایی رنگ را وارد مرحله غذا خوری می کنند یعنی این حیوان زبان بسته مجبور است ۵۰ متر مکعب علف که بعنوان قالب طرح بود را به زور معمار عزیز میل کند! بعد از ضیافت و گوساله بازی نوبت به خروج این پوسته بتنی بدون میلگرد(بتن غیر مسلح) می شود که توسط ماشین آلات سنگین این پوسته از زمین خارج می شود و به صورتی که شکل گرفته است (حالا یه کم اینور و اونور) روری زمین قرار می گیرد و داخل آن دکوراسیون می شود برای تجربه یک زندگی اورگانیکی (با تهیه کنندگی قارچ و گوساله)! اما در چه چیز توجه به قارچ شده است؟ بله همان بافت داخلی و خارجی بنا همان ناصافی و پستی و بلندی پوست قارچ در فرم این بنای خیلی خیلی ! اورگانیک حلول کرده است. این بنا خیلی طبیعی ساخته شده یعنی کسی دیوار و سقف و کف نساخته نوع شکل گیری این نبا درون زمین مثل یک قارچ زیرزمینی رشد کرده است (بسوزه دل هرکی که خانه آبشار رو اورگانیک می دونه)!

نقد معمارانه

بی شک در آن اقلیم و آن منطقه چیزی بهتر از کاربرد ذهن مطابق با طبیعت نیست! اگر امروز بتن جوابگوی طرح هست شاید در آینده ای نه چندان دور خاک های بازیافتی بتواند جایگزینی خوب برای این مصالح ساختمانی باشد. تا به امروز هیچ بنای معماری بغیر از غارهای اولیه نمی تواند در تعریف ارگانیک یا همان طبیعی بودن معماری به صورت حتم و قطعی و مطلق قرار بگیرد و هرچه بوده و هست همه رو به سوی طبیعی بودن می باشد یعنی تلاش بشر همین است که با بوجود آوردن مباحثی چون پایداری، انرژی، آسایش طبیعی و … همه و همه دنباله رو مبحث طبیعت گرایی خواه در عرصه تکنولوژیکی ساختمان خواه در فرم بنا خواه در مبانی نظری هستند و خواهند بود.  این بنا با توجه به عکسی که دیدم از یکپارچگی خاصی برخوردار نیست چنانکه هنگام خروج پوسته بتنی گویا با شکست در  سازه مواجه شده اند و رسما طبیعت را خراب کرده اند! فرم دهی در این نوع طراحی و اجرا با اشتباهات محاسباتی می تواند رودر رو باشد گرچه از ناحیه بیرونی فشارهای استاتیکی توسط خاک زمین تامین می شود اما علف اگر فشرده نباشد احتمال کنده کاری ثانویه را فراهم می کند. پوشش سقف یکی دیگر از مهمترین جزئیات هست که بی توجهی به آن احتمال پوسیدگی  آن را دارد. بیشتر پوسته بیرونی شبیه به تنه درخت هست تا قارچ! اما در دیواره های داخلی نزدیک به ایده شده اند. به هر حال در این طرح چیزی به نام زیبایی یا زیبایی معماری نیست ولی یک محک در اعماق ذهن هست تا بفهمیم که گاهی نشدنی، شدنی است! ساختمان سازی در کره ماه یا مریخ توسط بشر که شاید همین الان مطالعات آن کلید خورده است و ما هنوز اندر خم گنبد های خوش نقش و نگار عهد عرفاییم، نیازمند مطالعه طبیعت ماه یا مریخ هست پس معماری چیزی سوای پیرامون طبیعی نیست آنچه تفاوت بین طراحان هست نوع برخورد آنها و دیدشان نسبت با طبیعت زیباست! امیدوارم لااقل به اندازه یک جلسه هم که شده این اساتید معماری از واژه “نه نمی شود امکان ندارد اتفاق نمی افتد” استفاده نکنند و به جای آن بگویند: “روش فکر کن، نظر بده،محاسبه کن، طرح خوبیه، تلاش کن” و این مایه پیشرفت های زیادی هست. این پست با توضیح ساده از یک فکر و شاید نوعی خلاقیت (شاید برخی ها خوششان نیاید) در هنر اندیشیدن و معماری باشد. امیدوارم توضیحات ساده ام شمارا بی خیال از کنار کوچه های بیمار زده فقدان یک معماری خوب رهگذر نگرداند!

دانلود کنید

برای آشنایی و داشتن یک آرشیو معماری از تصاویری که هر کدام شاید چندی نکته معمارانه داشته باشند می توانید به اینجا مراجعه کنید( دقت داشته باشید که تصاویر در دو پوشه یک و دو قرار گرفته اند هر دو را دانلود کنید). دوستان اینترنت محدود نیست و گاهی اوقات انحصاری هم نیست این مطلب در همه جا می تواند نوشته شود این حقیر ادعای دانایی ندارم و هرچه هست آموختن من از اندوخته های ذهن شماست همین و بس! بایت اشتباهات تایپی در سه خط از همه شماها عذر می خوام.

برای خواندن مطالب www.3khat.ir هم در خدمت شماست.