Lights In Parts Only

عنوان یک فکر اولیه است! فرض کنید همین شما در خونه نشستین و چراغ اتاق رو روشن کردین امواج نور به همه قسمت ها هدایت میشود. گاهی اتفاق می افته که در کنار شما شخصی هم برای خودش حریم گرفته اما مقیاس همین اتاق هست، نور برای شما کاربردی و برای شخص مورد نظر که در اتاق هست مفید نیست! مثل خود این حقیر که در دوران دانشجویی در یک اتاق 2در3 پنج نفر mp3 شده بودیم یکی چراغ رو تا ساعت 2 نصف شب به خاطر مطالعه روشن نگه می داشت و اون یکی از زور خواب می رفت زیر پتو تا نور چشماشو اذیت نکنه و خوابش در نره! حالا میون اون همه دانشجوی متفکر یکی نبود که حتی در حد یک آرزو بگه که چی می شد یه لامپی بود که یه قسمتی رو روشن می کرد و نیازی به چراغ مطالعه و چراغ خواب و انواع و اقسام چراغ ها نبود، یک چراغ بود که همه این کارهارو انجام میداد؟! چشم بادومیا بی کار ننشستن! اومدن به این سوال یک پاسخ کاربردی دادن که شمارو به دیدن تصاویر این خلاقیت جلب می کنم:

EcoBulb Energy Saving Bulb by Seokjae Rhee

ecobulb2

ecobulb3

همونطور که ملاحضه می فرمائین لامپ فوق از شش قسمت تشکیل شده و با یک دستگاه کنترل از راه دور می شود جهت روشنایی را تغییر داد که نور فقط به یک قسمت بتابد! حتما می تونیم در مواقعی که نیاز هست تمام لامپ رو روشن کنیم یا دو قاچ مخالف هم رو!مدت زمان عمر و مقدار مصرف انرژی این نوع لامپ رو در نمودار مربوطه مشاهده می کنید. واقعا گاهی انرژی رو بی جهت مصرف می کنیم! این نمونه ایی از مصرف صحیح هست چرا همه روشنایی در اتاقی که نیازی به روشنهایی کامل نیست پخش شود؟ گرچه شاید تولید انبوه کمی با مشکلاتی مواجه باشه اما یک لامپ 5000 تومنی به مدت 5 سال با این نوع تکنولوژی و کاربری و با مصرف برق کم مقرون به صرفه هست یا یک لامپ کم مصرف 2500 تومنی دو ساله و بدون این تکنولوژی!؟

پاورقی

وقتی به همه امکاناتی را که در کشور عزیزمون ایران وجود داره نگاه می کنیم این احساس بوجود میاد که بله! همه چیز  برای یک زندگی ایده آل با کمترین هزینه ها و بیشترین آسایش ها هست و عالی است اما وقتی چند وب سایت خیلی ساده رو با همین سرعت کم اینترنتمون مرور می کنیم تازه می فهمیم که نه! هیچی نداریم. گرچه در این مواقع توصیه می کنند که رویه سقراط رو پیش بگیریم و از هیچ چیزی گله نکنیم اما راهی نیست برای رهایی از این عقب ماندگی!

 

    toolfa

  • برچسب ها: تکنولوژِی،